Na čo sa zamerať pri výbere prilby na bicykel

Súčasná legislatíva myslí aj na bezpečnosť cyklistov. Netýka sa to len osvetlenia či výbavy bicykla, spôsobe jazdy po cestnej komunikácii ale aj nosenia prilby. Zo zákona musia mať prilbu všetci cyklisti mladší ako 15 rokov. V záujme vlastného bezpečia môžete dnes vidieť prilby aj u starších cyklistov. Nejde o módny hit ale o vlastnú bezpečnosť.

Pri páde z bicykla môže nastať množstvo rôznych úrazov. Je jedno ako dlho a ako často sa bicyklovaniu venujete, na vlastnú bezpečnosť by ste mali dbať. Nohavice na bicykel sú špeciálne šité tak, aby vám pri bicyklovaní nezavadzali a nehrozilo, že sa zachytia. Navyše, kvalitné nohavice na bicykel môžu aj zmierniť riziko nepekných odrenín, ktoré by ste pri páde utrpeli. Keď sa rozhodnete investovať do nohavíc určite by ste mali investovať aj do prilby na bicykel.

Ako vybrať prilbu na bicykel

Bezpečnosť je pri bicyklovaní dôležitá. Pád z bicykla a následný úder hlavy môžu v najhoršom prípade končiť aj smrťou. Prilba vám v tomto smere môže zachrániť aj život. Pri výbere prilby sa zamerajte hlavne na bezpečnostný certifikát. Štítok na prilbe by mal mať označenie CE EN 1078 (v celej EU).

Ďalšie faktory, ktoré berte pri výbere do úvahy sú hmotnosť, vetranie, miera ochrany a extra výbava.

Veľkosť prilby

Pokiaľ poznáte svoju veľkosť prilby môžete si ju pokojne objednať aj z internetu. Pre malé deti je lepšie ak si prilbu vyskúšajú v obchode osobne.

Veľkosť prilby najlepšie zistíte ak si zmeriate obvod hlavy krajčírskym metrom v najširšej časti hlavy (cca 1 cm nad ušami). V závislosti od nameraných hodnôt si vyberte veľkosť prilby, ktorú potrebujete.

Typ prilby

Pri výbere si dajte pozor na typ prilby. Výberom vhodného typu svoju bezpečnosť zvýšite. Pokiaľ jazdíte na bicykli len po meste, na nákupy či do a z práce postačí vám mestská prilba. Ak dávate prednosť horskej cyklistike mali by ste sa poobzerať medzi horskými alebo enduro prilbami. Tento typ chráni hlavu zboku aj zozadu, má pevnejšiu konštrukciu a obsahuje aj chránič tváre. Typov prílb je samozrejme viac. V závislosti od toho akej cyklistike sa venujete si môžete vybrať konkrétny typ prilby, ktorý vám poskytne maximálnu možnú ochranu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *