Starostlivosť o záhradu na jar
Čo nevidieť tu máme jar a aj keď ste svoj trávnik na jeseň dobre zazimovali starostlivosť si bude vyžadovať aj na jar. Ak bolo zazimovanie trávnika dôkladné a správne veľa starosti na jar mať nebudete. Pokiaľ ste ale jesennú starostlivosť zanedbali môžete mať práce trochu viac.
Trávnik na jar
Ako prvé odstráňte z trávniku všetko čo tam nepatrí. Aj keď ste ho na jeseň vyčistili a vyhrabali určite na ňom vetvičky, staré lístie alebo iný odpad nájdete. Vyberte aj kamienky, ktoré by vám pri neskoršom kosení mohli poškodiť kosačku.
Ak je to potrebné môžete trávnik pokosiť. Suché trsy trávy odstráňte a holé miesta dosejte trávovým semenom. Po zime je pôda vyčerpaná a mali by ste ju preto prihnojiť kvalitným hnojivom na trávnik. Na webových stránkach Famu nájdete všetko čo pre udržanie zeleného, hustého trávnika potrebujete.
Trávnik nie je jediné čo robí záhradu záhradou. O kvetinové alebo zeleninové záhony by ste sa mali tiež na jar postarať. So starostlivosťou začnite až keď teploty stúpnu nad bod mrazu a budú sa pohybovať okolo 7°C.
Záhony
Skôr ako si semienka na sadenie zadovážite a vysadíte ich do záhonov postarajte sa aj o ne. Záhony zbavte buriny a prekyprite ich. Kým na záhonoch nemáte nič zasadené bude pre vás jednoduchšie odstraňovať burinu a jej korene. Výhodný je aj postrek na burinu, ktorý využijete aj neskôr, keď začne burina vyrastať zo záhonov počas roka.
Posledným krokom je hnojenie. Použiť môžete organické hnojivo, ktoré je vyrobené z kravského hnoja. Keďže tento hnoj je pomerne silný určite na záhony hneď nič nesaďte. Nechajte pohnojenú pôdu tri až štyri týždne oddychovať. Dáte jej tak dosť času aby všetky živiny poriadne presiakli do pôdy.
Ovocné stromy a kríky
Prerezávanie stromov a kríkov je vhodné robiť na jeseň alebo na jar, teda v období keď sú dreviny vo vegetačnom kľude. Kôstkoviny môžete prerezávať hneď ako začnú pučať. S prerezávaním višní a čerešní je zas najlepšie počkať až po zbere úrody.