Gripy – nepodceňujte ich výber

Gripy, rúčky, rukoväte – aj keď sa to nezdá ide o dôležitý prvok na bicykli. Ak si správne vyberiete môže byť vaša najbližšia jazda na bicykli príjemným a pohodlným výletom nech sa už vyberiete kamkoľvek. Aj keď si väčšina rekreačných cyklistov myslí, že rúčky sú to posledné čo na bicykli riešiť mýlia sa. Nesprávny výber gripov môže byť jednou z príčin, prečo na cyklovýlet nebudete spomínať v dobrom.

Prečo si dať na výbere záležať

Gripy na bicykel by ste si mali vyberať podľa viacerých faktorov. Rukoväte sú jedným z troch bodov, ktorými sa dotýkate a ovládate bicykel (rukoväte, sedlo, pedále). Gripy vám zabezpečia pevný úchop vďaka čomu bude vaša jazda bezpečná a aj pohodlná. Je jedno či chodíte na dlhé cyklotúry alebo dávate prednosť adrenalínovým výletom na horskom bicykli na výbere gripov si dajte záležať. Spotené alebo mokré ruky sa ľahko skĺznu z rukovätí, vibrácie zas nepriaznivo vplývajú na zápästie…. s týmito problémami vám môžu pomôcť práve vhodné gripy na bicykel.

Materiál

Existuje viacero materiálov, z ktorých sa gripy vyrábajú. Vyberte si ten, ktorý je vám na úchop najpríjemnejší

  • Guma – tvrdšie gripy , ktoré tlmia vibrácie a zaistia dobrý úchop bez kĺzania.
  • Hliník a kompozit – odľahčené grip, ktoré môžu obsahovať aj korok alebo gumu pre pohodlnejší úchop a ergonomický tvar.
  • Pena – mäkšie, ľahšie a aj pohodlnejšie než gumové gripy. Ich nevýhodou je krátka trvanlivosť a fakt, že ľahko nasiaknu vodou počas dažďa.
  • Plast – trvanlivé a ľahké rukoväte z plastu zabezpečia dobrý úchop, nie sú ale vhodné na dlhšie výlety. Časom môžete pociťovať bolesť rúk alebo predlaktia.
  • Silikón – mäkké rúčky, ktoré zaistia dobrý úchop. Výborne tlmia vibrácie aj nárazy. Ich životnosť je ale kratšia.

Klasická verzus ergonomická

Ergonomické gripy na bicykel majú pretiahnutú plochu pre pohodlné uchopenie a oporu dlane. Plocha zabraňuje tlaku na nervy v dlani. Vďaka tomu je riziko kŕčov v rukách pri dlhých cyklovýletoch minimálne.

Klasické gripy sú zas zárukou lepšej citlivosti v riadení, problémom je ale nepríjemný pocit v rukách po dlhšej jazde (kŕče, brnenie,…).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *