Vhodná izolácia pre každý domov

Zaužívané slovné spojenie teplo domova má svoje opodstatnenie. Priestoru, v ktorom budeme tráviť najviac času a poskytuje nám útočisko, by sme mali venovať náležitú pozornosť. Nikomu by nebolo príjemné vracať sa do chladných izieb, neschopných udržať teplo. Pri stavbe nového domu alebo rekonštrukcii toho starého by sme preto nemali brať výber tepelnej izolácie na ľahkú váhu. V súčasnosti na trhu dominuje striekaná a fúkaná izolácia. V tomto článku si predstavíme výhody každej z nich.

Fúkaná izolácia

Už z názvu vyplýva, že fúkaná izolácia sa aplikuje pomocou rozfukovania hmoty zo špeciálneho prístroja. Materiál sa tak dostane pomocou fúkaného vzduchu na potrebné miesta. Po aplikácii hmoty má izolácia hrúbku 250 až 300 mm. Úspora tepla je pri fúkanej izolácii 30-50 %.

Jedna z najväčších výhod tohto druhu izolácie je jej zloženie z prírodných materiálov. Dá sa teda ľahko zlikvidovať a recyklovať. Na rozdiel od striekanej izolácie sa môžete pomocou fúkanej izolácie dostať aj na horšie prístupné miesta. Zároveň však nie je vhodná na všetky druhy povrchu. Odporúča sa používať najmä na nízke krovy, pultové strechy alebo podkrovia.

Striekaná izolácia

Tento typ izolácie sa aplikuje striekaním prostredníctvom špeciálnej pištole. Po nastriekaní stačí počkať 20 sekúnd. Zaručuje úsporu tepla 50-70 %. V pištoli dochádza k chemickej reakcii dvoch látok za vzniku peny. Tú delíme na mäkkú a tvrdú, podľa miesta, na ktoré sme izoláciu použili. Mäkká verzia je vhodná do interiéru. Dôvodom je prenášanie vlhkosti. Tvrdá pena sa skôr hodí do exteriéru.

Z vyššie uvedených informácií vyplýva, že striekaná izolácia sa skladá z chemického materiálu. Jej likvidácia je teda zložitejšia. Na druhej strane, výhodou striekanej izolácie je možnosť použiť ju na akýkoľvek povrch. Po aplikácii izolácie môže vzniknúť menšie množstvo odpadu, kvôli jej orezaniu na požadovaný tvar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *