Ako správne separovať elektroniku?

Všetci chcú triediť odpad, no nikto poriadne nevie ako. Jedným z hlavných otáznikov visí nad elektroodpadom. Môžem vyhodiť staré batérie do koša? Je to nebezpečné? Čo všetko sa myslí pod elektronikou? Na všetky podobné otázky vám odpovieme v tomto článku. 

Prečo separovať elektroodpad?

V prípade, že sa rozhodnete pre ľahšiu cestu a hodíte elektrický spotrebič do komunálneho odpadu, oberiete našu planétu o poriadne bohatstvo. Napríklad také smartfóny obsahujú platinu, meď, striebro, zlato a iné vzácne kovy. Po ich správnej recyklácií sa môžu znovu dostať do obehu.

Odvrátenou stranou sú nebezpečné látky obsiahnuté v zariadeniach. Ide napríklad o ortuť alebo olovo. Pracovníci, ktorí s odpadom manipulujú, sú tak vystavovaní týmto látkam, čo ohrozuje ich zdravotný stav. 

Čo všetko sa počíta?

Zoznam je siahodlhý a bolo by ťažké všetko pomenovať. Napriek tomu vám ponúkneme krátky zoznam. 

Začneme elektrickými spotrebičmi ako sú variče, kávovary, práčky, mikrovlnky, hriankovače a podobne.

Ďalšou kategóriou sú multimediálne zariadenia, napríklad televízory, počítačová technika a rádia.

Medzi ostatné by sme zaradili digitálne hodinky, staré baterky, elektromotory, autobatérie, elektrické náradie, satelitné prijímače a množstvo ďalších

Aké mám možnosti vrátenia? 

Alternatív je hneď niekoľko a všetky sú bezplatné. Závisí taktiež od veľkosti elektrospotrebiča a miesta vášho bydliska. 

Vaše možnosti: 

  1. Zberný dvor

Nie každý má zberný dvor na dosah ruky, no ak vy áno, neváhajte ho bezplatne využiť. Všetko čo potrebujete, je váš občiansky preukaz a preberanie odpadu prebehne ľahko. Nezabudnite si ale vopred pozrieť otváracie hodiny, aby ste nemerali cestu navyše

  1. Vymeniť za iný tovar

Ak potrebujete vyhodiť nefunkčný elektrospotrebič, ktorý potrebujete nahradiť novým, existuje na to skvelý mechanizmus. Uvedieme príklad. Máte starý satelitný prijímač a potrebovali by ste nový. Vojdete do predajne, vyhliadnete si nový produkt a starý tam bezplatne necháte. 

Všetky predajne a servisy elektrokomponentov sú totiž povinné elektroodpad zbierať. Mimochodom, Cenu satelitného prjímaču Skylink si môžete pozriet na nasledujucom odkaze: https://www.hacom.sk/eshop/prijimace-pre-skylink/c-45.xhtml

  1. Doniesť do predajne

Rovnako to platí aj pre vybité baterky, akékoľvek spotrebiče, fény a čokoľvek, čo sa počíta ako elektroodpad nevhodný do komunálneho koša. 

  1. Sledovať špecifický odber v obci

V obciach sa zvyknú konať sezónne zbierky, kedy pristavia veľký kontajner a všetci môžu elektroniku bezplatne vyhádzať. Nie každá obec tieto zbierky organizuje, no rozhodne sa nejedná o ojedinelé prípady. 

Dúfame, že sme vám ten chaos okolo triedenia elektroniky trošku objasnili. Keď teda nabudúce budete chcieť zasekaný telefón vyhodiť, budete aspoň vedieť, ako sa ho zbaviť ekologicky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *