Alergia na zvieratá verzus domáci miláčikovia
Alergia je v súčasnosti časté ochorenie. Nie len celosvetovo ale aj v našich končinách pribúdajú každý rok nové prípady. Takmer polovica Slovákov trpí nejakou alergiou. Slzenie očí, kýchanie, vyrážky na pokožke alebo plný nos sú častými príznakmi alergického ochorenia. Pri tomto ochorení si dávajte pozor. V niektorých prípadoch môže ísť o život ohrozujúce ochorenie. Najčastejším typom alergie je alergia na peľ. Čoraz častejšie sa ale začína objavovať aj alergia na zvieratá.
Čo spôsobuje alergiu na zvieratá
Pri alergickom ochorení zohráva dôležitú úlohu alergén, čo je látka, ktorá spúšťa alergickú reakciu. Môže ísť o peľ, arašidy, morské živočíchy, lieky, bodnutia hmyzom alebo aj o mačky alebo psov. Ak sa vyhnete alergénu, alergia sa nespustí – jednoduché. Ale nie pre majiteľov psov a mačiek, u ktorých sa alergia rozvinula. Vzdávať sa svojho domáceho miláčika nemusíte. Stačí ak urobíte pár opatrení, ktoré môžu prejavy alergie zmierniť.
Prevláda všeobecný názor, že v prípade alergie na zvieratá je spúšťačom zvieracia srsť. Nie je to pravda. Alergickú reakciu spúšťajú látky zachytené v srsti zvierat (peľ, prach, roztoče,…) a proteín, ktorý sa nachádza v koži zvierat. Ako zvieratko stráca srsť uvoľňuje do ovzdušia aj kúsky kože (lupiny), ktoré obsahujú tento proteín.
Dlhosrsté a aj krátkosrsté plemená psov môžu alergiu spustiť rovnako. Pravdou je, že krátkosrsté plemená sa jednoduchšie udržujú čisté a z toho dôvodu sú pre alergikov vhodnejšie.
Ako zmierniť alergickú reakciu
Svojho chlpatého miláčika sa vzdávať nemusíte. Ak budete dodržiavať pár pravidiel môžete si zvieratko nechať.
- Pelech – či už vyberáte pelechy pre psa alebo mačku zamerajte sa na materiál. Pelech by sa mal dať ľahko a dôkladne vyčistiť. Nezabúdajte na jeho pravidelné čistenie.
- Umývanie rúk – po každom kontakte so zvieraťom si poriadne umyte ruky čím odstránite alergény, ktoré sa na vás dostali.
- Čisté zvieratko – ak trpíte alergiou budete musieť psa alebo mačku častejšie kúpať a česať. Srsť, ktorá by im samovoľne vypadla takto odstránite skôr a zabránite šíreniu alergénov po celom byte. Určite by ste nemali so zvieratkom spávať v jednej posteli. Do miestnosti, kde v noci spíte by ste nemali svojho miláčika vôbec púšťať.
- Upratovanie – zaobstarajte si vysávač s kvalitným filtrom pre alergikov. Poriadne a pravidelne vysávajte čalúnený nábytok, kde sa zvieracia srsť rada drží.