Za pohodlný spôsob sledovania televízie vďačíme satelitným prijímačom
Dovolím si tvrdiť, že pri pozeraní filmu či živého vysielania v televízii si každý potrpí na kvalitný obraz. Dej môže byť mimoriadne zaujímavý, ale keď nie sme schopní rozoznať tváre jednotlivých postáv, našu pozornosť si ľahko ulúpia iné vnemy. Rovnako dôležitá je aj variabilita dostupných programov, za ktoré sme si častokrát ochotní priplatiť. Satelitné prijímače robia tieto vymoženosti, veľakrát považované za samozrejmosť, skutočnosťou.
Stručné historické okienko
V roku 1962 televízny signál prvýkrát prekonal Atlantický oceán. Tlačová konferencia bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho sa tak stala v živom vysielaní dostupnou pre divákov v USA, Japonsku a Európe.
Rýchlosť rozvoja satelitného vysielania, ako aj GPS navigáciu, ovplyvnilo najmä súperenie dvoch veľmocí počas studenej vojny – USA a Ruska.
K masovému rozšíreniu satelitnej televízie došlo na začiatku deväťdesiatych rokov. Môže za to príchod digitálneho satelitného vysielania.
Satelitná technológia sa neustále vyvíja a ešte dlho nevyčerpá svoj potenciál. Môžeme len predpokladať, aké novinky na nás čakajú v nasledujúcich rokoch.
Ako to funguje?
Satelitný prijímač, známy aj pod názvom set top box, prijíma televízny signál vďaka parabole. Tá býva najčastejšie umiestnená na balkóne alebo okne.
V súčasnosti na Slovenskom trhu dominuje satelitná služba Skylink. Viaceré televízne programy z ich ponuky sú zadarmo. Taktiež v prípade zmeny nastavenia kanálov ponúkajú automatické preladenia kanálov. Ich cenu satelitného prjímaču Skylink si môžete pozrieť na nasledujúcom odkaze: https://www.hacom.sk/eshop/prijimace-pre-skylink/c-45.xhtml.
Rôzne kvalitné multimediálne zariadenia umožňujú sledovanie televízie cez internet. Vďaka IP TV prijímačom majú užívatelia k dispozícii pretáčanie, nahrávanie aj zastavovanie programov.