Maximálna rýchlosť, dojazd či hmotnosť: Faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere elektroboardu

V posledných rokoch sa elektrické longboardy stávajú čoraz populárnejšou formou dopravy. Je to nielen preto, že ide o udržateľnejší spôsob presúvania sa na kratšie vzdialenosti, ale tiež je to forma zábavy a adrenalínu. Nájsť si pre seba vhodný elektroboard však nie je úplne jednoduché a treba zvážiť viacero faktorov, napríklad výkon, dobu jazdy na jedno nabitie či maximálnu rýchlosť. Ako si teda vybrať elektroboard, ktorý bude presne vyhovovať vaším potrebám?

Elektrický longboard, respektíve elektroboard, je v podstate dlhší skateboard, ktorý je poháňaný motorom. Jazda na ňom je veľmi intuitívna a osvojíte si ju v priebehu niekoľkých hodín. Ak sa na ňom chcete pohnúť smerom dopredu, rozhýbete ho diaľkovým ovládačom, pomocou aplikácie či nohou. Smer zasa meníte naklonením sa do strany.

Na kvalite dosky záleží

Dosku longboardu si nevyberajte iba podľa toho, či sa vám páči na pohľad. V prvom rade zvážte, či je dostatočne kvalitná, predsa len ide o jednu z najdôležitejších súčastí. Doska by mala byť vyrobená z viacerých vrstiev, napríklad kanadského javora. Vždy si všímajte, či má elektrický board dostatočne drsný a protišmykový povrch.

Dôležité parametre pri výbere elektroboardu

  • Výkon motora

Bežné elektroboardy majú motory s výkonom v rozmedzí 150 – 1 600 W. Tie menej výkonné motory majú pomalší rozbeh a ťažšie sa dostanú do kopca. Pri výbere teda zvážte terén, po ktorom budete jazdiť najčastejšie.

  • Maximálna rýchlosť

Najčastejšie sa stretnete s elektroboardmi, ktorých maximálna rýchlosť je 20 – 25 km/h. Nájdete však aj také, ktoré dokážu ísť 40 km/h, na čo už však potrebujete dostatočné zručnosti. Ak ste začiatočník, vyberte si elektrický longboard so začiatočníckym režimom, ktorý rýchlosť obmedzí.

  • Dojazd na jedno nabitie

Dojazd je individuálny, odvíja sa od terénu, po ktorom budete jazdiť a taktiež od hmotnosti jazdca. Ak v parametroch elektroboardu nájdete dojazd napr. 24 km, je to štandardne dojazd pre 75 kg jazdca idúceho po rovine.

  • Batéria

Vyššia kapacita batérie spravidla znamená dlhší dojazd, zároveň však aj dlhšiu dobu nabíjania. Úplne vybitý longboard štandardne dobijete na 100 % za 3 hodiny.

  • Hmotnosť

Musíte počítať, že váha elektrického longboardu je vyššia ako pri klasickom skateboarde. Bežne sa jeho hmotnosť pohybuje v rozmedzí 6 – 7 kg. Túto váhu pocítite najmä pri prenášaní či pri rozpohybovaní sa odrážaním.

  • Funkcie a výbava

Od rôznych funkcií a výbavy závisí najmä cena elektroboardu. Odporúčame vám vyberať si vždy vodeodolné. Ďalšie zaujímavé funkcie sú napríklad uzamykateľný motor, diaľkový ovládač, ekonomický režim, vstavané osvetlenie či USB port.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *