Mechanizmy do jarnej záhrady

Nenadarmo sa hovorí, že práca v záhrade posilňuje dušu aj telo. Každodenný pohyb na čerstvom vzduchu a práca s náradím sú naozaj prospešné, pokiaľ sa vykonávajú s mierou. A práve miera je dôležitá.

Hoci takmer nič nebráni vykonávať napríklad jarný rez stromov aj v zlom počasí, starí praktici vedia, že ak máte na záhrade vyššie stromy (najmä staré odrody), je lepšie počkať si na slniečko. Riziko pošmyknutia sa na vlhkej kôre pri lezení po strome je totiž neprimerane veľké.
Rovnako sa však neoplatí zostávať pri zaužívaných starých spôsoboch práce. Aj keď pekné rezy sa zvyčajne dosahujú ručnými pílkami, v prípade likvidácie väčšieho konára či celých stromov prácu podstatne uľahčia motorové píly.

A je jedno, či benzínové alebo elektrické. Aj benzínové motorové píly sa dajú kúpiť vo veľmi slušnej kvalite za veľmi slušnú cenu. Tých pár konárov či jeden kmeň ročne isto zvládne popíliť aj motorová píla neprofesionálnych radov, označovaných ako “hobby píly”. Jediné, čo motorové píly vyžadujú, je trocha oleja, benzínu a venovať chvíľu času potrebnej údržbe. Ostatne, aj tá sa dá vykonávať pekne na slniečku.

Podobná situácia nastáva aj v prípade ďalších príliš namáhavých a priznajme si – aj monotónnych prácach, ako je napríklad rýľovanie. Nikto nespochybňuje jeho potrebnosť pre zlepšenie kvality pôdy ani prospešnosť pre svaly chrbta, stehien a ramien. Ale čo tak vymeniť rýľ za elektrický kultivátor? Najmä, ak už pribúdajú roky, nie je hriechom uľahčiť si namáhavú prácu a nechať namáhať sa stroj. Aj ten najlepší holandský rýľ s kovaným a ako žiletka nabrúseným ostrým totiž bude treba v záhrade niekoľko sto až tisíc krát zapichnúť, zdvihnúť a obrátiť zeminu. Elektrický kultivátor to zvládne rýchlejšie a bez námahy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *