Údržba bicykla

Či už na bicykli jazdíte často alebo len rekreačne mali by ste venovať dostatok času jeho údržbe. Pár základných úkonov zvládnete aj sami bez toho aby ste museli navštíviť servis. Cyklistická sezóna je už za dverami a je tak najvyšší čas dať bicykel do poriadku. Brzdy, plášte, mazanie, základná výbava,…. ak chcete aby boli vyše cyklovýlety bez problémov venujte pozornosť údržbe bicykla.

Čistota

Základ, ktorý by ste nemali nikdy podceňovať je čistota bicykla. Je jedno či máte horský bicykel, cestný alebo ste si zaobstarali gravel bicykel určite ho udržuje v čistote. Prach a nečistoty, ktoré sa na bicykli postupne ukladajú môžu jeho životnosť znížiť a môže to nepriaznivo vplývať aj na bezpečnosť pri bicyklovaní.

Mazanie

Pokiaľ sa v bicykloch nevyznáte a len sa na nich radi vozíte je lepšie sa vyhnúť mazaniu všetkého čo vám príde na um. Stačí ak sa budete dobre starať o reťaz. Mazivá v spreji patria medzi najčastejšie používané. Ich výhodou je praktické namazanie reťaze, ktoré isto oceníte aj vy. Mazivo aplikujte na čistú a suchú reťaz, počkajte pár minút a prebytočné mazivo utrite.

Plášte

Rovnako ako na aute aj na bicykli by ste nemali zabúdať na výmenu plášťov. Ak je vzorka ojazdená určite ich vymeňte. Je to hlavne v záujme vašej bezpečnosti. Nezabudnite ani na správne nahustenie plášťov.

Výbava bicykla

Multifunkčný kľúč a sada na opravu defektov sa vám zídu vždy. Skontrolujte si či ich máte a v prípade potreby dokúpte. Ďalšia výbava, ktorá by vám nemala chýbať je náhradná duša a pumpička. Ide o drobnosti, ktoré vám môžu v prípade potreby výrazne pomôcť.

Brzdy

Dôležitými súčasťami každého bicykla sú samozrejme aj brzdy. Výmena laniek a bovdenov (klasické a mechanické kotúčové brzdy) by mala prebehnúť každý rok. Zabudnúť by ste nemali ani na gumičky a brzdové doštičky. Ak máte hydraulické brzdy bude lepšie ak ich údržbu zveríte servisu.

Pokiaľ chcete mať istotu, že váš bicykel je v perfektnom stave zverte jeho údržbu do rúk odborníkov. Viac o servise bicyklov sa dozviete na: https://www.rivia.sk/.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *