Na toto si dajte pri výbere dverí pozor
Pri prerábaní staršej domácnosti sa ľudia zvyknú zaseknúť na výbere dverí. Nájsť balans medzi kvalitou, štýlom, farbou podlahy a cenovou dostupnosťou môže vyvolať serióznu dilemu v nejednej domácnosti. Ak ide aj o váš prípad, čítajte ďalej, a my vám zhrnieme, medzi akými druhmi môžete vyberať.
Existuje viac než jeden typ
To, čo potrebujete vyriešiť ako prvé, je stavba dvier. Keďže tým neurčite len ich výzor, no zároveň aj šírku, praktickosť, spôsob otvárania a priehľadnosť, je dobre vedieť, aké máte možnosti.
- Obyčajné
Ide o klasické nepriehľadné interiérové dvere, ktoré nájdete pravdepodobne aj v miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate. Ich otváranie funguje na základe otáčania pántov okolo zárubne, či už doprava alebo doľava. Ide o možnosť, ktorou nič nepokazíte.
- Skladacie
Presunieme sa na niečo netradičnejšie. Skladacie dvere sa prehýbajú na viacerých miestach a otvárajú sa smerom od jednej zárubne k druhej. Ich benefitom je úspora miesta a rýchla manipulácia. Ľudia zvyknú umiestniť tento typ dverí medzi obývačku a kuchyňu, keďže vám počas varenia zabezpečia čiastočnú izoláciu, no neodrežú vás úplne od zvyšku diania v byte.
- Posuvné
Ďalší typ je opäť odvážnejšou voľbou, no o oživenie interiéru máte postarané. Dvere fungujú na princípe posúvania sa na koľajničke alebo tyči, pravidla primotovanej pod plafónom. Ako nevýhoda sa môže zdať priestor, ktorý potrebujú pri ich otvorení na druhej strane. Je možnosť zasúvať tieto dvere do púzdra v stene, no v tom prípade je potrebné myslieť dopredu a vytvoriť púzdru priestor.
- Dvojité
Ak chcete opticky zväčšiť priestor v miestnosti, každý vám povie, že potrebujete zabezpečiť dostatočný prísun svetla. To najlepšie docielite veľkými oknami a širokými dverami. Dvere tohto druhu boli typické najmä na kaštieľoch a zámkoch, takže pri správnom výbere materiálu viete dosiahnuť vysoký stupeň elegancie.
Aké druhy kľučiek mám na výber?
Pri bežnom delení rozlišujeme 3 typy kľučiek. Prvé sú štítkové, ktoré majú rúčku aj kľúčovú dierku na jednej ploche. Druhé sú guľové kľučky, ktoré každý pozná z vonkajšej strany vchodových dverí. Posledné sú rozetové kľučky, ktoré majú rúčku a kľúčovú dierku na dvoch samostatných dieloch.
Aký je rozdiel medzi falcovými a bezfalcovými dverami?
Možno ste narazili na tieto dva pojmy a úplne nerozumiete, čo znamenajú. Pokúsime sa vám túto dilemu objasniť.
Falcové dvere majú pri ich otvorení na vnútornej hrane odskok nazývaný falc. Keď otvoríte bezfalcové dvere, ich vnútorná hrana je plochá. Ich rozlišovaním z hľadiska kvality sa nemusíte zaťažovať, pretože ide viac o značku a váš vkus, ktorý zaváži. Pri dverách Invado máte z hľadiska kvality materiálu a možnosti výberu spokojnosť zaručenú.
Určite sa ale nenáhlite a nechajte si svoje rozhodnutie premyslieť. Dvere vedia veľa vylepšiť, no aj veľa pokaziť, takže vizualizácia od dizajnéra alebo aspoň názor okolia vám dokáže ušetriť nervy a aj peniaze.