Doprajte záhrade starostlivosť, akú si zaslúži
Tohtoročná jar je
testom pre všetkých, ktorí sa starajú o svoju záhradu. Jej prvú polovicu
poznamenal vlahový deficit. Ten sa ťahá už dlhšie obdobie, ale tento rok
vrcholil.
A potom prišlo “obdobie dažďov”, ktoré trvá až doteraz. Zlé podmienky pre
záhradkárov, ale ideálne na oddelenie záhradkárskeho zrna od pliev.
Extrémne podmienky sucha preverili, či sú záhradkári pripravení na zavlažovanie záhrady. V extrémnych podmienkach totiž nestačí,
že sa natiahne hadica od kohútika.
Takéto riešenie v skutočnom suchu stačiť nebude. Zavlažovanie záhrady
musí byť vyriešené ako robustný systém. Začínajúci studňou alebo dostatočne
veľkou nádržou a pokračujúci cez čerpadlo, rozvody vody a ukončujú ho záhradné postrekovače, alebo skôr systém snímačov vlhkosti.
Často zanedbávaným problémom je aj tlak a prietok vody, ktorý je nutný pre to,
aby záhradné postrekovače správne fungovali.
Celý systém by mal byť postavený tak, aby zvládal uspokojiť nároky záhrady na vodu, ale zároveň bol v čo najväčšej miere prispôsobený nárokom domácnosti. Napríklad by mal systém byť čo najviac autonómny, ale brať do úvahy aj potreby členov domácnosti. Ak niekto napríklad využíva domáci trávnik na rannú rozcvičku, isto ocení, ak sa zavlažovanie spustí až po odcvičení, hoci z čisto záhradníckeho hľadiska toto riešenie nie je ideálne.. Zavlažovanie záhrady by malo fungovať aj bez prítomnosti obsluhy. Práve v tomto sú výhodnejšie inteligentné systémy so spätnou väzbou, čiže so snímačmi vlhkosti. Pokiaľ má záhrada dostatok vlahy z dažďa, zavlažovanie záhrady má pohov.
Robustný systém zavlažovania záhrady netvoria len záhradné postrekovače, ale aj hadice, ktoré k nim vedú. Výhodnosť komplexnejších systémov zavlažovania je aj v tom, že záhradné postrekovače aj hadice sú ukryté pod povrchom. Ani záhradné kosačky teda nemajú problém nepoškodzujú ich, resp. nemusíme záhradné postrekovače a hadice pracne presúvať pri každom kosení.