Bojíte sa, že zostanete v zime? Riešením pre vás sú záložné zdroje pre kotol

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane, ak v zime na dlhšiu dobu vypadne elektrická energia, ktorá okrem svetla či spotrebičov poháňa u vás doma aj kúrenie? Takáto situácia môže nastať veľmi jednoducho, napríklad počas zimnej búrky a víchrice. Mali by ste sa zamyslieť nad jednoduchým riešením, ktoré ponúkajú záložné zdroje pre kotle.

Ako už ich názov napovedá, tieto špecializované záložné zdroje dokážu bez problémov zabezpečiť potrebný prísun elektriny pre váš kotol či kotle v prípade, že vo vašej domácnosti nečakane vypadne elektrická energia. Okrem tejto hlavnej funkcie dokážu záložné elektrické zdroje ochrániť vaše vyhrievacie zariadenie pred prílišným elektrickým napätím.

Záložný zdroj pre kotol je vhodný do domácností, ktoré sú vykurované plynom aj tuhým palivom. Práve v druhom spomínanom prípade slúži záložný zdroj aj na preventívne účely, dokáže zabrániť poškodeniu kotla či dokonca nešťastiu v domácnosti. Určitý čas dokáže dokonca napájať obehové čerpadlo a kotol, v ktorom stále prebieha chemická reakcia horenia, ochladzuje.

Záložný zdroj pre kotol funguje na jednoduchom princípe

Tieto záložné zdroje (z anglického jazyka známe aj ako UPS pre kotle – uninterruptible power supply) sú navrhnuté z technického hľadiska pomerne jednoducho. Väčšinou sa skladajú z napájacieho zdroju a jednej či viacerých batérií (s rôznou kapacitou a výdržou).

Keď je zariadenie zapojené, batérie sa nabíjajú pomocou vstavanej nabíjačky. Keď sú plne nabité a pripravené na prípadný výpadok energie, nabíjačka sa vypne a do systému je dodávaná len bežná energia. V prípade, že naozaj nastane výpadok prúdu, zálohový zdroj pre kotol premení energiu z batérií na klasických 220 V potrebných na fungovanie vykurovacieho zariadenia alebo jeho ochladenie a bude schopný fungovať niekoľko hodín (až do vybitia svojej batérie). Po obnovení elektrického prúdu sa zariadenie opäť prepne do pôvodného módu tak rýchlo, že prevádzka elektrickej energie v zariadení bude prakticky nepretržitá.

Na trhu nájdete veľké množstvo záložných zdrojov pre kotly – s väčším i menším napätím. Vyberajte ich starostlivo podľa toho, aké napätie potrebuje váš kotol pre správne fungovanie či ochranu pred prehriatím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *